Real Food: The Cost of Convenience DVD

Tap to Zoom Close
Real Food: The Cost of Convenience DVD
Next Prev

Real Food: The Cost of Convenience DVD

Product Number: WA26959

In Stock (Ships within 1-2 business days)

$91.25

Add to list

Grade 6 and up.
What do you buy most in a supermarket? Hint: it’s not food. Most of your dollars are spent for slicing, dicing, portioning, and packaging. In short, you pay for convenience. But are those few saved moments worth the cost? Real Food illustrates how much we pay - in dollars and nutrition - when we buy processed foods. Using compelling and memorable examples, viewers will learn how buying local products, fresh ingredients, and raw foods will impact their health as well as their wallets. Learn what you’re really paying for at the supermarket, which foods are the most processed, the trade off between convenience and freedom, and much more. 24 minutes. Copyright 2008.

Brand  :       Learning Seed
Item Weight  :       0.31
 
small-new-guide-overlay-promo-banner-2.png

QUICK-TIP GUIDE

Your guide to an exceptional shopping experience.

Learn More

Stay informed

Be the first to hear about our new products and exclusive offers