Results 1 - 21 of 21

A Baker's Dozen Labs Curriculum
A Baker's Dozen Labs Curriculum
Price: $75.00
From Home Baking Association. Grade 6 and up.Thirteen baking labs! Teach multiple National FCS Standards. Integrates computer labs, baking terms, skill drill technique building, ingredient science experiments, critical thinking questions, a...
Product Number: WA27798H
  Quantity: View Related Items
 
Cooking Up Success: Making the Most of the FACS Food Labs Book
Cooking Up Success: Making the Most of the FACS Food Labs Book
Price: $59.95
By Ramona L. Hatch. Grades 7-12.Features over 230 classroom-tested recipes with performance objectives and step-by-step directions provided for each. Manual includes evaluation rubric, lab management tools, and reproducible ...
Product Number: WA22683H
  Quantity: View Related Items
 
Table Setting TearPad™
Table Setting TearPad™
Price: $14.95
Grade 4 and up.This easy-to-use guide displays a basic table setting as well as more advanced table settings. Can be used as a place mat. 50 sheets, 11" x 17".
Product Number: WA28945H
  Quantity: View Related Items
 
Nasco’s Measurement Teaching Kit
Nasco’s Measurement Teaching Kit
Price: $95.95
Grade 6 and up.A multisensory kit with everything needed to teach kitchen measuring techniques. Great for teaching concepts, practice, and review. Includes Measure Up poster (WA29004H), Measure Up TearPad™ (WA28952H), Kitchen Math DVD...
Product Number: WA29005H
  Quantity: View Related Items
 
5-Minute Food Prep Activities
5-Minute Food Prep Activities
Price: $29.95
Grades 6-12.Use as quick, easy, and effective activities to fill extra minutes of class time. The activities are a great way to introduce lessons, reinforce earlier learning, or use as conclusions to a unit. Each 5-10 minute activit...
Product Number: WA28145H
  Quantity: View Related Items
 
Math in Foods Curriculum
Math in Foods Curriculum
Price: $49.95
Grades 6-12.Math in Foods combines basic math and food concepts into 13 worksheets that incorporate food and nutrition in practical applications of math perfect for the FACS classroom. Includes answer keys and a student exam. All...
Product Number: WA28700H
  Quantity: View Related Items
 
Kitchen Math Workbook
Kitchen Math Workbook
Price: $19.95
Grade 6 and upUnderstanding how to measure ingredients will make students more efficient and better cooks. Workbook includes student activities for measuring techniques, measuring tools, altering recipes, abbreviations, and more! Set of 10 ...
Product Number: WA25174H
  Quantity: View Related Items
 
International Foods Lesson Plans
International Foods Lesson Plans
Price: $39.95
Grade 7 and up.Students gain a better understanding of our world by experiencing its food and culture! Lesson plans are complete and thorough. The book is organized into two parts with additional recipes included in each lesson. The Global ...
Product Number: WA23284H
  Quantity: View Related Items
 
Making It Easy… Eating Smart, Eating Right
Making It Easy… Eating Smart, Eating Right
Price: $90.25
Grade 8 to adult.Designed to teach students how to eat smart by making wise food choices, planning healthy meals, and incorporating a balanced diet into their everyday life, no matter what their daily routine! Provides information on meal p...
Product Number: WA15938H
  Quantity: View Related Items
 
Cooking with Class
Cooking with Class
Price: $29.95
Grade 6 and up.Help make some delicious memories for you and your students with this source that offers over 150 classroom-tested recipes by FACS teachers in Minnesota. Covers six themes - breakfast, lunch, dinner, grazing, sweet en...
Product Number: WA22944H
  Quantity: View Related Items
 
Measure Up TearPad™
Measure Up TearPad™
Price: $14.95
The TearPad™ features tons of information about measuring a variety of ingredients. Double-sided. 50 sheets, 11" x 17".
Product Number: WA28952H
  Quantity: View Related Items
 
Measure Up Poster
Measure Up Poster
Price: $12.00
Poster features tons of information about measuring a variety of ingredients. 18" x 28-3/4"
Product Number: WA29004H
  Quantity: View Related Items
 
50 Lessons Over Easy for Food Science and Nutrition
50 Lessons Over Easy for Food Science and Nutrition
Price: $139.95
By Sunny Side Up! Grade 6 and up.Each manual contains 50 lesson plans and activities. Easy-to-use format. Includes an introduction game or activity, lesson (a transparency/handout and a game/activity), and an evaluation worksheet or...
Product Number: WA23863(X)H
  Quantity: View Related Items
 
Nasco’s Kitchen Equipment TearPad™ Set
Nasco’s Kitchen Equipment TearPad™ Set
NEW Developed by Nasco
Price: $35.50
Grades 7-12.Need help teaching students to identify kitchen equipment and purpose? Then this TearPad™ set is for you! This set of two 50-sheet, double-sided TearPads™ includes images for a total of 96 different piec...
Product Number: WA33092H
  Quantity: View Related Items
 
Cooking Up Success: Making the Most of the FACS Food Labs CD
Cooking Up Success: Making the Most of the FACS Food Labs CD
NEW
Price: $30.00
By Ramona L. Hatch. Grades 7-12.Features over 230 classroom-tested recipes with performance objectives and step-by-step directions provided for each. Manual includes evaluation rubric, lab management tools, and reproducible ...
Product Number: WA33724H
  Quantity: View Related Items
 
Kitchen Math Teaching Kit
Kitchen Math Teaching Kit
Price: $149.95
Grade 7 and up.Creative and engaging for students while time saving and convenient for teachers, the Kitchen Math Teaching Kit consists of a Baking Math DVD (WA27258H); Measuring DVD, Kitchen Math Workbooks (set of 10), and a colorfu...
Product Number: WA23778H
  Quantity: View Related Items
 
Home Cooking
Home Cooking
Price: $107.50
For special needs. Grades 5-12.Easy to follow and includes a recipe set with dozens of healthy dishes and a curriculum that stresses balanced meals and essential cooking skills. The durable vinyl-covered binder includes 56 recipe pa...
Product Number: WA23916H
  Quantity: View Related Items
 
Math Activities in Nutrition Activity Book
Math Activities in Nutrition Activity Book
Price: $39.95
Grades 6-9.Combines math concepts in practical life skill applications of nutrition and food preparation. The three-ring binder contains 50 copy-ready worksheets and an answer key. Math skills addressed in worksheets include fra...
Product Number: WA28727H
  Quantity: View Related Items
 
Guide to Good Food - Textbook
Guide to Good Food - Textbook
Price: $95.00
By Velda Largen and Deborah Bence. Thirteenth Edition.Grades 9-12.Provides an in-depth look at how to select, store, prepare, and serve nutritious, appealing dishes. Menus and recipes with easy-to-follow, step-by&#...
Product Number: WA32427H
  Quantity: View Related Items
 
Guide to Good Food - Instructor’s Edition
Guide to Good Food - Instructor’s Edition
Price: $129.00
By Velda Largen and Deborah Bence. Thirteenth Edition.Grades 9-12.Provides an in-depth look at how to select, store, prepare, and serve nutritious, appealing dishes. Menus and recipes with easy-to-follow, step-by&#...
Product Number: WA32428H
  Quantity: View Related Items
 
Guide to Good Food - Workbook
Guide to Good Food - Workbook
Price: $21.95
By Velda Largen and Deborah Bence. Thirteenth Edition.Grades 9-12.Provides an in-depth look at how to select, store, prepare, and serve nutritious, appealing dishes. Menus and recipes with easy-to-follow, step-by&#...
Product Number: WA32429H
  Quantity: View Related Items